Scenariusze wykorzystania Jupitajnia PARENTS

DLA RODZICÓW

1. Kolacja z Kartami Relacji

  Podczas wspólnej rodzinnej kolacji każdy ciągnie jedną Kartę z talii Relacji i każdy odpowiada na jedno pytanie ze swojej karty.

  2. Temat miesiąca

   Możesz potraktować pytanie z karty jako inspirację do dłuższej rozmowy na dany temat. To może stać się tematem przewodnim danego tygodnia, miesiąca, wyjazdu, itp.

   3. Rozmowa “na zimno”

    Po karty Sytuacji Trudnych sięgnąć wówczas, gdy emocje już opadły. Dziecko potrzebuje czasu na wyciszenie, a powrót i rozmowa po wydarzeniu mogą być dla Ciebie i Dziecka bardzo otwierające. Sięgnij po nie podczas swobodnej zabawy lub zamiast wieczornego czytania.

    4. Karty - grą.

     Podczas rozmowy z wykorzystaniem kart możesz posłużyć się ulubioną zabawą Dziecka. Użyj klocków, piłek, puzzli. Dzieci uwielbiają zdobywać punkty. Bardzo lubią przesuwać się do przodu. Możesz użyć wspólnie zrobionych pionków i przesuwać je po zrobionej z Dzieckiem makiecie. 

     5. Poznaj coś nowego.

      Jeśli w grze pojawi się jakieś słowo, np. wolność, które dla Dziecka jest nowe, warto poświęcić mu więcej czasu. Możecie rodzinnie przez dłuższy czas o tym rozmawiać, wykonać wspólną pracę plastyczną, pokazywać Dziecku sytuacje z otaczającego świata, które ilustrują nowe słowo.

      6. Spacer.

       Na wspólny spacer możecie zabrać ze sobą jedno/kilka pytań - wylosuj coś, aby dać się zaskoczyć lub wybierz świadomie, jeśli chcesz omówić coś konkretnego. Miłe otoczenie i bycie w ruchu sprzyja swobodnej rozmowie.

       7. Wywiad

        Niech Dziecko zrobi z Tobą wywiad. Jeśli Twoje Dziecko nie potrafi jeszcze czytać, możesz umówić się z nim na to, że wylosuje dla Ciebie kartę, a Ty odczytasz i odpowiesz na wskazane pytanie. 

        8. Rozmowy rodzeństwa

         Jeśli masz więcej niż jedno dziecko, możesz dać przestrzeń do rozmowy z wykorzystaniem kart rodzeństwu między sobą.

         9. Urodziny

          Wybierzcie wspólnie 3-5 pytań z Kart Relacji i co roku w każde urodziny nagrajcie odpowiedzi dziecka na te same pytania. Pamiątka niezapomniana :)

          10. Emocje, czyli co czujesz gdy...

           Rodzic daje kontekst, np. Co czujesz, gdy Twoja zabawka się popsuje? Co czujesz, gdy dostajesz złą ocenę? Co poczułeś, gdy kłóciłeś się z siostrą? itd.

           A dziecko dobiera odpowiednią kartę z emocją, która obrazuje odczucia dziecka.

           11. Jak wygląda strach?

            Zaproś dziecko do zabawy w odgrywanie emocji - niech przedstawią daną emocję poprzez ciało, mimikę, głos, ruch.

            12. Karty emocji - zgaduj zgadula

            Rozłóż karty rewersem do góry i losujcie na zmianę kartę emocji - co wywołuje w Tobie takie emocje i jak można sobie z tym poradzić?

            Dla NAUCZYCIELI

            1. Emocje w naszej klasie

            Dzieci wybierają wspólnie emocje, które najczęściej pojawiają się w gronie klasy i omawiają w jakich sytuacjach.

            2. Houston, mamy problem!

            Dzieli uczniów np. na 3 podzespoły: jeden odpowiada na pytania z Kart Analizy Trudnej Sytuacji, drugi z Kart Rozwiązania, trzeci z Kart Przyszłość w celu rozwiązania jakiegoś klasowego problemu albo merytorycznego z danego przedmiotu.


            Wyślij do nas swój pomysł na scenariusz: sklep@jupitajnia.pl

            do góry
            Sklep jest w trybie podglądu
            Pokaż pełną wersję strony
            Sklep internetowy Shoplo.pl