TOP 3 książki dla rodziców
30.jpg

Top książki które warto przeczytać o komunikacji i budowaniu relacji z Dzieckiem.

Rodzicielstwo nie jest dla mięczaków” pisał Alfie Kohn w swojej książce „Wychowanie bez nagród i kar”. Moja babcia zgodziłaby się z nim. Gdy przychodziła zająć się mną i moją siostrą, siadała na kanapie w grubym płaszczu i berecie. Nie rozumiałam dlaczego się nie rozbierała. Potem usłyszałam, że zamiast opiekować się Dziećmi „woli kamienie po polu zbierać”. Niejeden Rodzic w chwili zwątpienia i bezsilności zgodziłby się z nią.

__________________________________________________________

Książka dostępna jest TUTAJ

__________________________________________________________

Co o relacjach myślano kiedyś?

Te podwórkowe tworzyliśmy po mistrzowsku, a z Rodzicami w wielu domach działy się bardziej mimochodem. Nikt specjalnie nie zajmował się nimi. Nikt nie ważył czy są wystarczająco dobre. Dziś o tworzeniu dobrych relacji z Dzieckiem mówi się bardzo głośno i niemalże wszędzie. Zalewają nas książki, artykuły i seminaria inspirujące. Zewsząd słyszymy o warsztatach, grupach malucha i różnorakich zajęciach. Docierają do nas informacje co wolno, czego nie wolno. Co powinniśmy, a co jest absolutnie passe. Wszystko jest białe, beżowe, drewniane i eko.

Rodzice boją się popełnić „błędy” swoich rodziców. Chcą być „wystarczająco dobrymi rodzicami” (za J. Juul). Boją się i nie chcą powtórzyć autorytarnego modelu wychowania, chcą dla swoich Dzieci czegoś lepszego. To bardzo dobrze. Często jednak to lepsze oznacza wychowanie bez granic, które z perspektywy czasu może być bardzo destrukcyjne i pozbawione poczucia bezpieczeństwa. To właśnie zagrożenie naszych czasów.

„Wychowanie bez nagród i kar” Alfie Kohna to jedna z lepszych książek, jakie w tym temacie czytałam. Na okładce pojawia się chwytliwe marketingowo hasło „prowokacyjna książka”. Być może w roku 2006, kiedy otrzymywała nagrodę NAPPA (najważniejsze amerykańskie wyróżnienie dla publikacji o tematyce wychowawczej) mogła zostać odebrana w Polsce prowokacyjnie.

Dziś dla świadomych i mądrych rodziców jest wiedzą zebraną w pigułce. Czyta się ją rewelacyjnie, nie jest pustym poradnikiem pisanym dla mało wymagających. Autor wielokrotnie odwołuje się do badań i wypowiedzi ekspertów. Sięga po wiedzę z psychologii w wielu szczegółach.

Nie brakuje konkretnych przykładów z życia. Kohn mówi o miłości, która nie stawia warunków, jako tej, którą dzieci potrzebują do pełnego rozwoju. Nie przystaje tyko na tym, co częste w tego typu książkach, wskazując na to co powinno się robić, a czego nie. Idzie o krok dalej. Rozważa, co może dziać się w psychice dorosłych, którzy doświadczyli różnych form wychowania. Rozprawia się również z nagrodami, zagłębiając się w ich destrukcyjny charakter.

Jesper Juul i jego książki to absolutny must have, gdy pochylamy się nad tematyką dziecka i wychowania. Wiele lat temu, gdy czytałam „Moje kompetentne dziecko”, pomyślałam sobie, że czuję się jak licealistka czytająca Coelho. Miałam poczucie, że każde zdanie warte jest podkreślenia ołówkiem, zapamiętania i cytowania. Zachłysnęłam się. Od bardziej zaczepnych słyszałam, po co mi duński Juul, mam przecież polskiego Korczaka. Korczaka bardzo szanuję. Cenię książki Jespera Juula za ich niesamowitą głębię wynikającą z pracy psychoterapeutycznej autora.

__________________________________________________

Książka dostępna TUTAJ

__________________________________________________

Po „Nie z miłości” sięgnęłam z nadzieją. Stawianie granic w domu, pracy czy nawet w przyjaźniach nie jest moją mocną stroną. Czy udało mi się łatwiej mówić „nie” po przeczytaniu? Cały czas uczę się. To kosmicznie trudne. Ale dzięki Juulowi pochyliłam się nad swoim „tak”. Poczułam, że wcale nie jest ono tak wspaniałomyślne. Często wynika z mojego lęku i braku odwagi w braniu odpowiedzialności za życie.

„Tylko wtedy możemy mówić szczerze TAK do innych i do siebie, kiedy jesteśmy w stanie także szczerze powiedzieć NIE” (J.Juul)

Dzięki Juulowi odczarowałam też NIE moich dzieci oraz otaczających mnie dorosłych. Przestałam się bać i każde NIE traktować jako to wymierzone przeciwko mnie, świadczące o braku współpracy i obnażające moją matczyną słabość. Dziś czuję radość z każdego usłyszanego NIE moich Dzieci, choć nie z każdym mi wygodnie.

Rozmyślając o jakości relacji pomiędzy Dzieckiem a Rodzicem nie sposób ostatecznie pominąć Marshalla B. Rosenberga. Jego „Porozumienie bez przemocy. O języku serca” to niemalże podręcznik traktujący PBP akademicko. Dla mnie to trudna książka, czytana kawałek po kawałku. Trudność wynika z ciągłego analizowania podawanych przez autora przykładów, bo jak się okazuje 4 elementy PBP: spostrzeżenie, uczucia, potrzeby i prośby wcale nie są tak oczywiste, a tendencja do uznawania opinii za fakty jest niemalże wrodzona.

___________________________________________________

Książka dostępna TUTAJ

___________________________________________________

Po przeczytaniu tej książki niemal z uporem maniaka zaczęłam analizować wypowiedzi pojawiające się wokół mnie. Zaczęłam zwracać uwagę na to, jak bardzo to jak mówimy ma wpływ na odpowiedź z otoczenia. Czasem robiłam próby (w sklepie, sekretariacie, banku). To, co mi najbardziej utkwiło w głowie to uświadomienie sobie faktu, jak często wydajemy osądy moralne, interpretujemy zachowania swoich Dzieci, naznaczamy je emocjonalnie. Robimy to z wyuczenia i przyzwyczajenia.

Rosenberg pisze o gestach wzbogacających życie i języku działań pozytywnych, jako tym co w prawidłowy sposób buduje dobre relacje. Dla mnie to nic innego jak terapia miłości, która działa w domu, pracy, szkole, miłości, przyjaźni, na ulicy. Dosłownie wszędzie.

Autor

Karolina Dymkowska-Kleina, współautorka Jupitajnia PARENTS

Jest psychologiem, coachem oraz trenerem umiejętności interpersonalnych i miękkich. Ukończyła psychologię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Koncentrując się na widzeniu jednostki w otaczającym ją świecie odbyła Kurs Terapii Systemowej przy WTTS w Poznaniu.

Od 6 lat współtworzy cudowne miejsce dla Dzieci i ich Rodziców – Dobre Przedszkole i Kropka. Doświadczenie, jakie codziennie zdobywa pracując w środowisku Rodziny spowodowało, że podjęła decyzję o podjęciu Studiów Zawodowych Coachingu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl