Subiektywna Najważniejszych Książek Coachingowych dla Początkujących
24.jpg

Jestem w pierwszej kolejności samoukiem, a dopiero w drugiej certyfikowanym, wyszkolonym coachem. Co to znaczy? Że zanim trafiłam na jeden z cholernie drogich kursów przygotowujących do pracy w roli coacha, szukałam wiedzy w książkach i … wdrażałam ją w życie. Nauka coachingu to nie jest wyuczenie się pytań czy modeli, wg których należy prowadzić Klienta. Nauka coachingu to zmiana swojego nastawienia. Do siebie, do ludzi, do możliwości.. To ciekawość innych opcji, innych wartości, przy jednoczesnym osiągnięciu większej akceptacji na każdym poziomie. Ścieżka rozwoju coacha jednak zazwyczaj odbywa drogę od struktur, technik i metodologii do intuicyjnej obecności w procesie osobistej zmiany drugiego człowieka. I dopiero ta obecność uruchamia relację i proces zmiany Klienta.

Pozycja 1: Maciej Bennewicz, Coaching TAO

Maciej Bennewicz, w książce, która miała na mnie największy wpływ na moją Drogę, mówi o coachingu i coachu w sposób jednocześnie merytoryczny i niemerytoryczny. Książka to jeden wielki eksperyment, w który wpadasz, ale dopiero pod koniec orientujesz się, że byłeś jego elementem i jeszcze wyraziłeś na to zgodę w między czasie. Budzi, pobudza, mówi o rzeczach oczywistych w sposób niebanalny. Pokazuje trudności coachingu, jak na przykład to, że większość ludzi, którzy przychodzą na coaching TWIERDZI, że chce rewolucji w sowim życiu, a tak naprawdę pragnie jedynie, aby ktoś (coach) wziął za nich odpowiedzialność, coś zrobił, lecz nie wiedzą, co to ma być, i nie wiedzą czy to „coś” będą w stanie przyjąć. Znajdziecie tutaj i flow i miłość, zmiany i przygody. Coaching TAO, to opowieść metaforyczna o regułach ludzkiego rozwoju w drodze do szczęścia. Z ciekawostek (choć już teraz popularnych w książkach o rozwoju) to każdy rozdział kończy się ćwiczeniami, które „możesz zrobić od razu, możesz je pominąć. Możesz robić, co chcesz, w końcu to Twoja książka, możesz z nią robić co chcesz. Możesz iść dalej. Każdy krok otwiera nowe możliwości”.

Coaching Tao występuje już tylko jako AUDIOBOOK

Pozycja 2: Jenny Rogers, Coaching

Pierwszy coaching, który nabrał jakiejś struktury zrealizowałam sama ze sobą, analizując swój cel podczas odpowiedzi na Magiczne Pytania. Jest to lista 17 pytań, które przeprowadzają Klienta przez cały proces coachingu od zdefiniowania problemu poprzez przekształcenie problemu w cel, nazwanie możliwości aż do podjęcia działań. Jenny Rogers pisze niesamowicie przystępnym językiem i ta pozycja jest doskonałym podręcznikiem, których zawiera struktury, przykłady, case study, najważniejsze idee, którymi kierować powinien się coach, narzędzia do pracy. Doskonale ponadto puentuje, że choć wszystkie wymienione instrumenty i techniki są coachowi potrzebne, to najlepszym narzędziem coacha jest… on sam.

Najtaniej znalazłam na tutaj

Pozycja 3: Tony Stoltzfus, Sztuka zadawania pytań w coachingu

To najbardziej narzędziowa pozycja i jednocześnie najbardziej pomocna jako szybki przypominacz począkującego coacha przed sesją. Dostajemy łatwy dostęp do najważniejszych narzędzi. Oznacza to, że dobrze jest już mieć jakieś podstawowe zrozumienie filozofii coachingu, aby książka nie stała się ankietą, którą realizujemy z Klientem. Pytania zawarte w tym podręczniku podzielone są tematycznie, w zależności od etapu w procesie, od tematu coachingu, od specjalizacji coacha. Program treningowy: „Zostań mistrzem zadawania pytań”, który znajdziesz w środku jest takim zeszytem ćwiczeń adepta coachingu. Must have!

Książkę Sztuka Zadawania pytań kupisz np. tutaj.

Alternatywna Pozycja 3 (dla nie-coachów) Jacek Santorski, Ludzie Przeciwko Ludziom

W pierwszym momencie książka może się wydawać bardziej psychoterapeutyczna, ale sam autor to neguje mówiąc, że to bardziej „zbiór podpowiedzi, jak być szczęśliwym bez względu na to, jak bardzo ludzie są przeciwko ludziom”. I jako jeden z kluczowych elementów przyczyniających się do tego szczęścia wskazuje… branie odpowiedzialności za siebie i swoje życie. I tu zaczyna się moim zdaniem coaching! To w coachingu nadrzędną zasadą jest, aby pracować tylko na tych celach, które dotyczą Klienta i na które ma on wpływ. Zacznijmy od siebie. I tak, to może boleć.

Ludzie Przeciwko Ludziom w księgarni internetowej

Jakie książki powiązane z coachingiem macie na swojej liście?

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl