Książki na temat komunikacji w związku.
26.jpg

Zapytana ostatnio przez znajomą seksuolog o polecenie książek na temat komunikacji w związku poleciłam jej trzy pozycje, od których moim zdaniem warto zacząć, jeśli ma się gotowość do zmiany, ale sami nie do końca wiemy, co robimy źle i jak to zmienić.

Żeby zrozumieć jak bardzo słowa mogą ranić sięgnij po Toksyczne Słowa, Patricia Evans. Myślę, że ta pozycja może być równie zaskakująca, co uwalniająca emocjonalnie. Bo coś, co czasem tylko podskórnie czujemy, że jest „nie w porządku” tutaj nazwane jest wprost agresją słowną. Obrzucanie wyzwiskami czy krytykowanie jest dość jasnym przejawem słownej agresji, nietrudnym do rozpoznania. Do takich mniej oczywistych jej rodzajów należą słowne ataki ukryte w żartach („no przecież tylko żartuję”), wycofywanie się („a co mam ci powiedzieć?”), trywializowanie czy zapominanie/wypieranie się („nie przypominam sobie takich ustaleń”). To bardzo ważna pozycja i choć traktuje tylko o kobietach będących ofiarą słownej agresji uważam, że powinni się z nią zapoznać i mężczyźni i kobiety. W środku znajdziecie również kwestionariusz samooceny, dzięki któremu zweryfikujecie, czy jesteście w swoim związku ofiarą słownej agresji.

O tym, że nie ma nic gorszego w relacji jak poczucie niezrozumienia przez drugą osobę i jak to zmienić poprzez słuchanie dowiecie się z Zatraconej Sztuki Słuchania, Michael P. Nicholsa (dostępna chyba tylko na allegro w tej chwili). Ta książka jest tak doskonała, że powinna być świętą księgą każdej relacji. Wszyscy chcemy być wysłuchani, a dokładniej – żeby nas rozumiano. Żeby nasz przekaz był równoznacznie odebrany jak planowaliśmy. Przyjęcie założenia, że nasz styl komunikacji jest jedynym słusznym powoduje bowiem, że nie potrafimy zbudować relacji z ludźmi, którzy reprezentują styl odmienny. Co jest zatem sukcesem dobrego słuchania, a może w ogóle relacji? Sprawdźcie sami.

A jeśli ktoś chce podejść bardziej roboczo do tematu relacji jednocześnie poznając założenie Porozumienia bez Przemocy to Porozumienie bez przemocy w związkach Liv Larsson wydaje się być idealną pozycją. Jest krótka, narzędziowa – napakowana ćwiczeniami do wykonania i napisana łatwym językiem. Do pracy nad dowolną relacją, nie tylko intymną z Partnerem/Partnerką.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl