Jakie pytania znajdziesz w grze Jupitajnia COUPLE?
4.jpg

Jakie pytania znajdziesz w grze Jupitajnia COUPLE?

Rodzaj pytań w grze Jupitajnia COUPLE definiuje cały jej charakter. To nie są pytania rozkręcające spotkanie towarzyskie ani erotyczny flirt. Głównym celem gry (a pytania są tu tylko narzędziem do jego realizacji) jest budowanie lepszej relacji w związku poprzez rozmowę. Rozmowę, która umożliwia prawdziwe słuchanie i mówienie o potrzebach, a także poznawanie nawzajem swojej perspektywy na rzeczy proste i złożone.

On mnie nie rozumie/nie słucha – mówisz. Ona ciągle tylko narzeka – ktoś inny dodaje. Są to objawy braku prawdziwego dialogu między Wami. Dobra wiadomość jest taka, że można to zmienić! Gra Jupitajnia COUPLE proponuje specjalnie zaprojektowaną formułę, która wzmacnia wzajemne zrozumienie poprzez:

  1. Odpowiednie pytania – jakie?

Pytania sformułowane są w taki sposób, aby poszerzać perspektywę na świat drugiej osoby. Poprzez otwartą formę zachęcają do dłuższych wypowiedzi. Poruszają tematykę zarówno pozytywną (jakie oznaki miłości ostatnio zaobserwowałeś z mojej strony? Jak mogę Cię motywować? Jaką randkę czy wspólne wydarzenie wspominasz najmilej?) jak i trudniejszą (w jakiej sytuacji podcięłam Ci skrzydła? Jak mogę reagować w sytuacji konfliktowej?).

Odpowiednio skonstruowane pytania mają moc zmiany. Zmiany perspektywy, zmiany zachowania w kolejnej, podobnej sytuacji. Zdarza się też, że nie znamy odpowiedzi na pytanie, bo jest to pierwszy raz kiedy je sobie zadaliśmy i to też ma ogromną wartość. Poznajemy nie tylko partnera, ale i siebie.

  1. Podpowiedź jak wyrazić swoje potrzeby, zdanie.

Zainspirowana Komunikacją Bez Przemocy (można też szukać pod hasłem NVC) zachęcam tych, którzy sięgną po grę Jupitajnia COUPLE do mówienia o tym, co dla nich ważne wprost, ale z perspektywy swoich odczuć. Mamy tendencję do intepretowania czyjegoś zachowania (przez pryzmat swoich wartości i mechanizmów) zamiast podjęcia próby zrozumienia tego zachowania (z perspektywy tej drugiej osoby). Jak zatem formułować odpowiedzi na pytania z gry?

Wyrażaj jakie emocje wzbudza w Tobie dana sytuacja zamiast co myślisz o tej sytuacji, np. „Czuję się smutna, kiedy siedzisz przy komputerze do późna i nie kładziesz się spać równo ze mną.”

Niestety częściej zdarza się słyszeć „Bo Ty siedzisz ciągle tylko przy komputerze i się mną nie interesujesz!”

Widzicie różnicę? Kiedy ktoś odbiera Twój komunikat jak żądanie i pretensje to znika jego życzliwe nastawienie, a chęć zaspokojenia Twojej potrzeby będzie spełniana w wyniku poczucia winy a nie radości, którą może wnieść w Twoje życie.

  1. Zachęca do zrozumienia potrzeb i weryfikacji „czy dobrze Cię rozumiem?”

Jednocześnie gra stanowi jedynie inspirację do pogłębiania tematów. Mechanika gry proponuje, aby zmieścić się ze swoją odpowiedzią w minutę – dodaje to dynamiki, ale często nie wyczerpuje tematu.

Dlatego w instrukcji proponuję, aby po usłyszeniu odpowiedzi spróbować swoimi słowami wyrazić, co zrozumieliśmy. Do dziś pamiętam jak dostałam maila od jednej z par, która wspomina, że dopiero ten fragment gry otworzył im oczy na to jak bardzo zakładali, że wiedzą, co druga strona ma na myśli (i w pierwszych rozgrywkach opuścili ten fragment instrukcji) i… nie mieli racji J

Dla kogo jest Jupitajnia Couple?

Dla par, oczywiście. Gra sprawdza się doskonale zarówno dla młodych par (idealny prezent ślubny) jak i tych z dłuższym stażem. Każdy znajdzie w niej zupełnie coś innego. Drugą grupą docelową są natomiast mediatorzy rodzinni, coachowie, (psycho)terapeuci – gra funkcjonuje jako narzędzie do pracy z parami.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl