Jak wykorzystać Jupitajnia FRIENDS w nauce języka?
10.jpg

Jak wykorzystujemy grę Jupitajnia FRIENDS?

Podczas zajęć wykorzystujemy karty z pytaniami oraz kartę refleksji, by skupić się przede wszystkim na dialogu.

Po karty sięgamy na zajęciach z uczniami o co najmniej średniozaawansowanym poziomie językowym. Podczas zajęć grupowych ograniczamy się tylko do pierwszych dwóch pytań z karty, które są odpowiednie również dla osób, które znają się nieco mniej, natomiast na zajęciach indywidualnych, w których relacja uczeń-lektor jest bliższa, wykorzystujemy raczej wszystkie trzy pytania z kart. Nie mniej przed samą grą obie strony wspólnie ustalają zakres pytań, po które będą sięgać w trakcie gry, tak by nie powodowało to dyskomfortu żadnej osoby.

Najpierw losujemy kartę, a po przetłumaczeniu pytań na język angielski, osoba odpowiada również po angielsku rzecz jasna. Ale nie o sam język tutaj chodzi. Owszem jest to bardzo ważny aspekt, natomiast dużą „wartością dodaną” jest to, co dzieje się niejako „między wierszami”, to co dzieje się między „grającymi”, a raczej ROZMAWIAJĄCYMI osobami. W odpowiadaniu na pytania uczestniczą wszystkie osoby. Włącznie z lektorem, wszak zasady muszą być równe dla wszystkich.

Po które pytania sięgamy? 

Zdajemy się tutaj na los. Losujemy żeton z liczbą odpowiadającą numerowi pytania. I tutaj w przypadku gry z wykorzystaniem wszystkich trzech pytań pojawia się uczucie niepewności i tremy, bo pytanie nr 3, uchodzi za „najtrudniejsze”, wymagające często większego otwarcia się, jako że dotyczy relacji obojga ludzi.

Karty Jupitajnia FRIENDS wykorzystujemy nie tylko do nauki samego języka, w tym wypadku ćwiczenia zadawania pytań i polepszenia płynności językowej, ale też stosujemy je jako zaproszenie do szczerej rozmowy i otwarcia się. Karty zawierają pytania ważkie, zmuszające do refleksji i wglądu w siebie oraz relację z drugą osobą. Często są to pytania, które boimy się zapytać, bo „co sobie druga osoba pomyśli?”

Głęboko wierzymy, że poznawanie drugiego człowieka to swego rodzaju podróż i przygoda, odkrywanie nowych perspektyw, punktów widzenia, opinii i poglądów. Siła relacji międzyludzkich jest niezmierzona, dlatego też bardzo ważnym elementem naszego klubu jest nawiązywanie relacji, czasem bliższych, czasem nieco dalszych, ale zawsze otwartych i jakościowych.

I dzieją się rzeczy niesamowite. Ot takie pytanie, ale nigdy nie kończy się na jednozdaniowej odpowiedzi. Pada zdanie za zdaniem, pojawiają się coraz to nowsze refleksje i spostrzeżenia oraz kolejne tematy do „obgadania”, w tle tego wszystkiego budują się i umacniają więzi, a co więcej świetnie się przy tym bawimy i wspaniale spędzamy wspólny czas, a i jeszcze na dodatek szlifujemy angielski. I o to właśnie chodzi.

Gra Jupitajnia FRIENDS idealnie współgra z naszą misją oraz sposobem prowadzenia zajęć, które opierają się na rozmowie w języku angielskim, dialogu i dyskusji. Również bardzo duży nacisk kładziemy na relacje międzyludzkie, nie tylko między samymi uczniami, ale także między uczniami/uczniem a lektorem.

_________________________________________

Boost Club w Poznaniu jest klubem językowym, miejscem, które trzyma się z dala od szkolnych restrykcji, zasad i konwenansów. "Naszym celem jest nauka osób dorosłych, którzy chcą nauczyć się swobodnie i bez barier mówić w języku obcym, czyli chcą po po prostu rozgadać się fest."

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl