Jak korzystać z Jupitajnia FRIENDS na szkoleniu?
12.jpg

Jak korzystać z Jupitajnia FRIENDS na szkoleniu / coachingu?

Jako trener czy facylitator spotkań potrzebuję czasem szybko zintegrować osoby na sali. Proponuję wówczas ćwiczenie Speed Talk. Nazwa słusznie nawiązuje do speed datingu. Szybkie randki dają możliwość poznania wielu osób w bardzo szybkim czasie.

Szkolenia/ Warsztaty

Uczestnicy siadają w dwóch rzędach, na przeciwko siebie. Każdy uczestnik musi mieć przed sobą jedną osobę. W przypadku nieparzystej* ilości osób, jedna osoba siada na końcu bez pary.

Udzielam następującej instrukcji: "Przez minutę będziecie rozmawiać na zadany przeze mnie temat/pytanie. Po upłynięciu minuty, kończycie rozmowę i zmieniacie miejsce siedzenia zgodnie ze wskazówkami zegara (każdy przesuwa się o jedno krzesło). Na nowym miejscu rozmawiacie z nową osobą, na nowy (znów podany przeze mnie) temat. Koniec każdej minuty będę sygnalizować w następujący sposób (pokaż/powiedz jak). Pamiętajcie, ze minuta jest dla obu stron, dajcie więc sobie szansę na DIALOG (a nie MONOLOG)."

Ćwiczenie trwa do momentu, aż każdy porozmawia z każdym. Temat rozmowy to po prostu pytanie z Jupitajnia FRIENDS, można je też modyfikować według potrzeb.

W tym ćwiczeniu tak samo jak w rozgrywce Jupitajnia FRIENDS nie chodzi o to, by wyczerpać dany temat i dowiedzieć się wszystkiego. W końcu byłoby to dość trudne w 1 minutę. Ideą jest, aby zdobyć punkt zahaczenia albo refleksję do dalszej pracy i rozmowy.

To zadanie jest atrakcyjne zarówno dla grup, które znają się dobrze jak i dopiero się poznają. Pytania bowiem zaprojektowane się w sposób, który umożliwia rozmowę poza standardowe „co słychać/czym się zajmujesz?”.

Dla zespołów

Dla zespołów, które znają się już bardzo dobrze, można sięgnąć po pytania numer 3 (ostatnie pytanie na każdej karcie). Dotyczą one relacji między rozmówcami – mogą posłużyć jako podsumowanie lub… diagnoza zespołu. Decyzja o wykorzystaniu tych pytań zależy od dojrzałości zespołu i nie należy na ślepo wrzucać zespół w takie doświadczenie, ale doświadczeni trenerzy doskonale wyczują czy i kiedy je wprowadzić.

Coaching zespołowy

Coaching zespołowy. To podczas pierwszego etapu budowania zaufania sięgam po Jupitajnię FRIENDS – historie, którymi dzielą się między sobą osoby z zespołu pokazują bardzo ludzką, często zaskakującą twarz. A na sesję feedbacku można wykorzystać pytania numer trzy. Dla lepszego zrozumienia, poniżej przykładowe pytania:

Kiedy ostatnio poczułaś/eś moje wsparcie i na czym polegało?

Co nas różni? W jaki sposób się uzupełniamy, Twoim zdaniem?

Jupitajnia FRIENDS ma w swojej talii również Karty Zadań, których celem jest pobudzenie kreatywności – ale o tym następnym razem! Mam nadzieję, że podzielicie się swoimi pomysłami na wykorzystanie gry w pracy rozwojowej.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl