Instrukcja Obsługi Człowieka
20.jpg

A gdyby tak otrzymać instrukcję obsługi drugiego człowieka? Wiedzieć, co lubi, czego nie lubi, jakim językiem do niego mówić, a czego absolutnie nie robić, jeśli ma się dobre intencje? Instrukcję, w której wytłumaczono dlaczego tak się zachowuje i jak do niego dotrzeć?

Tak się poczułam, gdy pierwszy raz odebrałam swój Profil Indywidualny Insights Discovery – jakby ktoś napisał podręcznik o mnie. Jest to niemały raport omawiający mój typ osobowości oraz charakterystyczny da mnie styl komunikacji i funkcjonowania i był dużą wartością zarówno dla mnie jak i dla mojego otoczenia.

Czytając poszczególne rozdziały rozumiem lepiej siebie jako osobę, co pozwala mi teraz lepiej rozwijać efektywne strategie w relacjach prywatnych i zawodowych.

Co znalazłam w opisie mojego Indywidualnego stylu funkcjonowania? [fragment pochodzi z mojego indywidualnego profilu]

Na pierwszych kilku stronach jest ogólny opis, z którego czytam, że m.in. „Agata jest energiczna, entuzjastyczna, odpowiedzialna, sumienna i mówi w sposób bardzo przekonywujący. Szybko dostrzega, jakie możliwości kryją się za nowymi pomysłami i projektami. Najefektywniej myśli, kiedy ma kontakt z innymi ludźmi.

Kładzie nacisk na działanie natychmiastowe, chce załatwiać sprawy od ręki, dlatego raczej nie toleruje szczegółowych procedur i rutyny. Dzięki swoim zdolnościom organizacyjnym i przyjaznemu podejściu do wszystkiego, co robi, Agata stanowi wsparcie dla swoich współpracowników i z entuzjazmem podchodzi do większości projektów.”

W kolejnych podpunktach dowiaduję się, że w kontaktach z innymi ludźmi „uważnie i żywo interesuję się tym, co się dzieje wokół mnie oraz posiadam szczególną zdolność rozumienia potrzeb i motywacji innych ludzi, z którymi utrzymuję kontakty.”

Kolejny minirozdział wskazuje na sposób podejmowania decyzji przeze mnie i całkowicie zgadzam, że „wolę zadania i projekty, które pozwalają na elastyczność w planowaniu, a decyzje podejmuję szybko.” Teraz już wiem, że korzyści przyniosłoby mi, gdybym „świadomie opóźniała podjęcie decyzji, aby dokonywać wyboru dopiero wówczas, gdy rozważę więcej informacji (aby nie przeoczyć innych, wartych przemyślenia możliwości i rozwiązań).”

Co znajdziecie w takim Indywidualnym Profilu (z przykładami moimi)?

  • kluczowe mocne strony, jakie posiadacie i wnosicie do organizacji (chętnie wprowadzam innowacje)
  • ewentualne słabe strony (Jestem niecierpliwa!)
  • wartości wnoszone do zespołu (widzę i pokazuję szerszy kontekst całej sytuacji
  • jak się ze mną komunikować (staraj się naśladować moje tempo, kiedy przedstawiasz mi fakty)
  • czego w żadnych wypadku nie robić (nie nalegaj, abym składała obszerne raporty regularnie)
  • aspekty wizerunku, którego nie jesteście w pełni świadomi
  • jaki typ osobowości jest moim antagonistą oraz jak się z nim komunikować
  • wskazówki do dalszego rozwoju (uważniej analizować szczegóły)

Dla menedżerów są jeszcze dodatkowe rozdziały dotyczące motywacji i zarządzania – łącznie to ok 30 stron.

Mój typ osobowości, przedstawiony graficznie jako kombinacja czterech kolorów (w których dominują żółty i czerwony), nazywa się Inspirator Motywator.

Chcesz poznać siebie lepiej i nauczyć się rozpoznawać inne typy osobowości? Napisz do mnie już dziś i rozwijaj swój potencjał!


System Insights opiera się na modelu osobowości stworzonym przez szwajcarskiego psychologa Carla Gustawa Junga. Model ten przedstawiony został w 1921r. w pracy pt Typy psychologiczne oraz rozwinięty w kolejnych dziełach.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl