FAQ Jupitajnia Couple
18.jpg

Skąd pomysł gry karcianej dla pary? Dla kogo jest skierowana?

Jako trener i coach wspieram innych w rozwoju umiejętności efektywniejszej komunikacji. To jest komunikacji szefa z pracownikami, męża z żoną, mamy z córką. Spróbuj podać choć jedną rzecz, którą moglibyśmy zrealizować bez komunikacji ze światem. Nie da się. Nawet kawy bym nie zrobiła gdybym dobrze nie rozumiała instrukcji obsługi ekspresu.
Jednym z częstszych powodów rozstań par jest komunikacja „nie dogadujemy się” „czuję się nierozumiana”. Sama to odczułam niejednokrotnie, że nie dość że to ważne, to jeszcze cholernie trudne. I chyba z takie egoistycznej potrzeby dogadania się powstał pomysł gry dla par, której właśnie głównym celem jest zbudowanie jakościowego dialogu.


Kto pracował nad pytaniami? 
Jupitajnia COUPLE, moja pierwsza gra jest w pełni zrealizowana przeze mnie. Inspirowałam się dokonaniami psychologii pozytywnej, wsparłam doświadczeniem szkoleniowym oraz coachingowym. Uwielbiam ideę pytań coachingowych, które otwierają nowe drzwi – w tym przypadku w relacji. Pobudzają do spojrzenia na tę relację w nowy sposób, dają wgląd w siebie samych.

Do stworzenia Jupitajni SEKS zaprosiłam psycholożkę i seksuolożkę, Joannę Niedzielę. Moim pierwszym priorytetem jest bowiem jakość merytoryczna tych gier.

Jupitajnia SEKS (występuje w wersji elektronicznej) jest młodszą siostrą podstawowej talii Jupitajnia Couple, obie stanowią zaś oddzielne, niepowtarzalne zestawy kart z pytaniami poszerzającymi spojrzenie na relację (Jupitajnia Couple) oraz na seks w relacji (Jupitajnia SEKS). Gry nawzajem uzupełniają się, można je łączyć, zachowując te same zasady gry.


Skoro pytamy o pytania, czego dotyczą?

Naszych wartości, tożsamości, potrzeb, wspomnień, perspektywy. Pytamy o to kim jest człowiek naprzeciwko nas i jak możemy sobie nawzajem pomóc w budowaniu partnerskiej relacji.

Na czym polega gra? Ma sztywne zasady czy można ją potraktować jako punkt wyjścia i "dopisać własne"?

Pierwsza osoba rzuca kością, czyta wylosowane pytanie i odwraca klepsydrę dając Partnerowi minutę na odpowiedź. Następnie pierwsza osoba ma za zadanie sparafrazować to, co usłyszała. Zaczynamy ją od słów „Jeśli dobrze zrozumiałem/am, to chodzi Ci o...” a kończymy pytaniem „Czy dobrze zrozumiałem/am to, co mi powiedziałaś/eś?” Parafraza jest kluczem do świata znaczeń każdego naszego rozmówcy. Jeśli osoba odpowiadająca potwierdzi, że parafraza jej wypowiedzi jest prawidłowa (w pełni zgodna z tym, co chciała przekazać) para zyskuje punkty. A za punkty – są nagrody. W talii znajdują się również puste karty, które mogą być polem do własnej pomysłowości i stworzenia dodatkowych Kart Nagród lub pytań!

Gra jest tylko narzędziem i oczywiście można te zasady modyfikować, aczkolwiek zachęcam nie lekceważyć motywu parafrazy, gdyż często to na tym etapie wychodzą największe zaskoczenia. Często bowiem zakładamy, że znamy się tak dobrze, że wiemy co nasz ukochany/a ma na myśli mówiąc, że np. lubi spędzać razem czas. Jakie zdziwienie, gdy jedna osoba potrzebuje rozmowy, żeby uznać czas za wspólny, a druga może w milczeniu po prostu przebywać w tym samym pomieszczeniu, żeby czuć satysfakcję.

Ponadto instrukcja sugeruje minutę na odpowiedź – to wystarczająco, żeby gra była dynamiczna, ale niewiele, żeby zgłębić temat. Raz otwarty temat to otwarte drzwi – każdy niech zdecyduje sam, co z nimi zrobić.

Gra ma na celu wzmocnienie relacji między partnerami. Czy ważny jest staż pary? Czy Jupitajnia to dobry sposób na drugą, trzecią randkę czy lepszą zabawę będą miały pary po kilku latach związku?

Z tego co obserwuję nie ma reguły. W sytuacji idealnej grajmy w nią od początku relacji, regularnie. Bo kluczem nie jest jedna rozmowa, a właśnie regularne dbanie o poznawanie naszego partnera i o jakość naszej relacji. Czasem więcej frajdy da nam wspominanie pewnych tematów, innym razem zaskoczy nas informacja o jakiejś drobnostce by się wydawało. Innym razem dojrzałość miłości zbudujemy sprawdzając jak się zmieniamy i czego potrzebujemy w danym momencie naszego życia.

Jupitajnia to pomoc w pracy nad związkiem, ulepszaniem relacji. Skoro tak, czy związki, które przechodzą kryzys powinny sięgać po karty? Czy przy Jupitajni można się pokłócić?

Mam nadzieję, że tylko o to, że za rzadko gramy! Gra nie jest rozwiązaniem problemów, jest tylko inspiracją, nietypowym bodźcem do regularnego dbania o relację poprzez dialog. Jeśli para przechodzi kryzys powinna skorzystać ze wsparcia specjalisty.

Jednocześnie gra może być wykorzystywana przez specjalistów do pracy z parami. Otrzymuję informację od psychologów, mediatorów i coachów relacji, że doskonale sprawdza się jako narzędzie wspierające.

Czy do Jupitajni się wraca? Co mówią Ci pary, które już używają Twoich kart?

Każda rozgrywka to niespodzianka, bo pytania są losowane. Podczas jednej rozgrywki nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć na wszystkie pytania (120 pytań w każdej grze), więc można długo grać i wciąż dowiadywać się nowych rzeczy. To samo pytanie dziś i za rok może mieć inną odpowiedź.

Pamiętam jedną opinię, która mi utkwiła w głowie, że najlepsze efekty wyszły po kilkukrotnym zagraniu. Regularność tworzyła bowiem nowy nawyk: dojrzałej rozmowy, również poza grą.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl