5 pomysłów na lepszą komunikację w związku
2.jpg

Prawdopodobnie większość z Was nie jest gotowych na większe szczęście w swoim związku.

Jeśli głównym tematem Waszych konwersacji jest lista zakupów, sprawy do załatwienia w weekend i omawianie problemów dziecka, to prawdziwa rozmowa może być czymś szokującym. Większość par i osób, z którymi pracuję w obszarze relacji, przyznaje, że na rozmowy na ważne tematy po prostu nie jest gotowa. Boją się zarówno tego, co mogą usłyszeć, jak i tego, że będą musieli odkryć siebie. Boją się, bo nie zawsze do tej pory byli uczciwi ze sobą i nie zawsze wyrażali swoje potrzeby i oczekiwania wprost. Boją się też reakcji drugiej połówki, gdy pozwolą sobie na bycie sobą.

Czemu warto rozmawiać?

Jednym z głównych powodów rozpadu związków są trudności komunikacyjne oraz różne oczekiwania i wartości w życiu i relacji.[1] Badania[2] (nie tylko amerykańskie) potwierdzają, że pary są znacznie bardziej szczęśliwe, gdy rozmawiają ze sobą na tematy znaczące, głębokie, ważne (w porównaniu do bieżącego „przekazywania sobie informacji”). Jakie to tematy? Plany na przyszłość, doświadczenia życiowe, potrzeby, obawy, oczekiwania od relacji.

Komunikacja – jej jakość albo w ogóle jej brak – determinuje zatem zarówno szczęście jak i trwałość relacji. Co możemy zrobić, aby była ona efektywna, zbliżała i rozwijała związek?

5 pomysłów na lepszą komunikację w związku

Na początku swojej przygody z rozwijaniem komunikacji warto pamiętać o poniższych 5 zasadach. Te zasady wdrożyłam również do autorskiej gry dla par Jupitajnia Couple ze względu na ich uniwersalność. Są propozycją, która ma na celu otworzyć związek na ważne obszary w relacji, pomóc wyrażać swoje potrzeby, wzmocnić partnerów oraz wyrobić umiejętność konfrontacji z trudnymi tematami w ustrukturyzowany sposób.

 1. Zadawaj mocne pytania[3] - Standardowe „Jak minął dzień?”, wypowiedziane z przyzwyczajenia, może być mało rozwijające. Pytania mają ogromną moc i powinny pokazywać naszą troskę i zainteresowanie partnerem. Niech sięgają do wartości, niech prowokują i poszerzają perspektywę, spróbuj na przykład:
  1. Którą moją umiejętność cenisz? Dlaczego?
  2. Jakie moje zachowanie z przeszłości Cię najbardziej zaskoczyło? Dlaczego?
  3. Jaki drobny gest sprawiłby Ci szczególną przyjemność? Dlaczego?
 2. Słuchaj, aby zrozumieć. Słuchanie to coś więcej niż niemówienie w tym samym czasie. To poświęcenie uwagi, troska, wzięcie sobie do serca słów naszego rozmówcy i docenianie jego otwartości. Prawdziwe słuchanie wymaga od słuchającego, aby na chwilę przestał interesować się sobą. Słuchaj, aby zrozumieć, a nie po to, aby odpowiedzieć. Podczas kłótni wkładamy mnóstwo energii w przekazanie drugiej stronie naszego punktu widzenia. Skupiamy się na tym, co nas zasmuca, irytuje i próbujemy to zakomunikować naszemu rozmówcy. Czy jednak nie byłoby korzystniej, gdyby obie strony poświęciły czas na zapoznanie się z potrzebami partnera?
 3. Sprawdzaj swoje zrozumienie. Zapytaj Partnera czy to, co zrozumiałaś, jest dokładnie tym, co partner chciał przekazać. Powiedz własnymi słowami to, co usłyszałaś – to wystarcza, żeby upewnić ją, że słyszymy ją tak, jak chciałaby zostać usłyszana. I czy „oczywiste” sprawy rozumiecie na pewno tak samo.
 4. Mów rzeczy oczywiste. Szczególnie, że zazwyczaj są oczywiste tylko pozornie i tylko dla Ciebie. Przypominaj Partnerowi/Partnerce: „Kocham Cię”, „Jesteś dla mnie ważna/y”. Nie zakładaj niczego z góry, że ta druga strona „na pewno to wie”.
 5. Wyrażaj swoje potrzeby. Mów czego chcesz i potrzebujesz dla siebie, co sprawia Ci radość i jakie gesty ze strony partnera dają Ci poczucie bezpieczeństwa, miłości czy czułości.

“Komunikacja jest umiejętnością, której możesz nauczyć się tak jak jazdy na rowerze czy pisania. Jeśli jesteś gotowy podjąć ten wysiłek, natychmiast poprawisz jakość wszystkich aspektów swojego życia.” Brian Tracy

Ludzie, nawet w najlepszym małżeństwie, różnią się między sobą mentalnością, marzeniami, oczekiwaniami, zainteresowaniami. Brak komunikacji lub komunikacja kiepskiej jakości niechybnie prowadzi do kryzysu. Dobra komunikacja między partnerami pomaga uniknąć wielu konfliktów, utrzymuje bliskość oraz pogłębia uczucie między ukochanymi.

[1] Relationships Indicators Survey – Australia, 2011

[2] http://pss.sagepub.com/content/early/2010/02/17/0956797610362675.full

[3] http://powolnosc.com/relacje/3-stopniowy-pomysl-na-niecodziennosc-w-zwiazku/

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoplo.pl